Dzisiaj jest: 25.04.2025Imieniny obchodzą: Jarosław, Marek, Wasyl

Strona główna
/
Porady i inspiracje
Reklama

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

|21.01.2025

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Reklama

Zima to trudny czas dla naszych roślin doniczkowych. Krótkie dni, suche powietrze z kaloryferów i wahania temperatur mogą negatywnie wpływać na ich kondycję. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która pomoże im przetrwać ten okres i zachować piękny wygląd.

Podlewanie z umiarem

Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku i potrzebują mniej wody niż w cieplejszych miesiącach. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób. Dlatego podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia jest sucha na głębokość kilku centymetrów.

Pamiętajmy, żeby używać letniej, odstanej wody. Unikamy podlewania zimną wodą prosto z kranu, która może szokować rośliny.

Światło to podstawa

Rośliny doniczkowe potrzebują światła do fotosyntezy, procesu, w którym wytwarzają energię. Zimą, gdy dni są krótkie i pochmurne, warto przenieść rośliny bliżej okna, najlepiej od strony południowej lub wschodniej.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy wspomóc się specjalnymi lampami do roślin, które emitują światło o odpowiednim spektrum.

Wilgotność powietrza

Suche powietrze z kaloryferów to kolejny problem, z którym muszą zmierzyć się nasze rośliny zimą. Możemy zwiększyć wilgotność powietrza na kilka sposobów:

  • Zraszanie: Delikatne spryskiwanie liści roślin letnią wodą pomoże im utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
  • Nawilżacz powietrza: To urządzenie, które skutecznie podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
  • Miska z wodą: Postawienie miski z wodą w pobliżu roślin również pomoże w nawilżeniu powietrza.

Nawożenie z głową

Zimą rośliny potrzebują mniej składników odżywczych niż w okresie wegetacji. Dlatego ograniczamy nawożenie do minimum lub całkowicie je wstrzymujemy. Jeśli jednak zauważymy, że roślina jest osłabiona, możemy zastosować delikatny nawóz do roślin doniczkowych, ale w dawce mniejszej niż zalecana przez producenta.

Ochrona przed szkodnikami

Zimą rośliny są bardziej podatne na ataki szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy wełnowce. Dlatego regularnie przeglądamy liście i łodygi roślin, aby w porę zauważyć nieproszonych gości. W przypadku pojawienia się szkodników, możemy zastosować naturalne środki ochrony roślin, takie jak wywar z czosnku lub pokrzywy, albo skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

4 popularne gatunki i ich zimowe potrzeby

  • Storczyk: Potrzebuje jasnego, rozproszonego światła, umiarkowanego podlewania i wysokiej wilgotności powietrza.
  • Sukulenty: Preferują słoneczne stanowisko, rzadkie podlewanie i suche powietrze.
  • Paproć: Lubi cień, wilgotne podłoże i wysoką wilgotność powietrza.
  • Bluszcz: Dobrze radzi sobie w różnych warunkach, ale zimą potrzebuje mniej wody i chłodniejszego stanowiska.

DIY: Kwietnik z duszą

Wykorzystując naturalne materiały, takie jak drewno, sznurek i glina, możemy stworzyć unikalne kwietniki, które będą ozdobą każdego wnętrza. Możemy je pomalować, ozdobić, nadać im niepowtarzalny charakter.

Ekologiczne podejście

Stosując naturalne nawozy, kompostując odpadki organiczne i ograniczając zużycie wody, możemy dbać o nasze rośliny w sposób przyjazny dla środowiska.

Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, możemy pomóc naszym roślinom doniczkowym przetrwać zimę w dobrej kondycji i cieszyć się ich pięknem przez cały rok.

Czytaj również

Wiosenna pielęgnacja okien - to jest łatwiejsze niż myślisz!

Porady i inspiracje

To czy tego roku była zima, czy jednak jej nie było i przedłużająca się jesień gładko przechodzi w wiosnę jest tematem do wielu dyskusji. Fakt jest taki, że przed nami długo wyczekiwana wiosna.

Doradzamy jak ukryć stary kaloryfer, który szpeci Twoje mieszkanie

Porady i inspiracje

Stary kaloryfer przysparza u ciebie ból głowy? Śpieszymy z pomocą i radzimy jak go ukryć bez przeprowadzania generalnego remontu mieszkania lub domu.

Maskujemy starą tapetę. Jak to zrobić najlepiej?

Porady i inspiracje

W artykule podpowiadamy jak zabrać się za wymianę tapety.

Świąteczne trendy na 2024 rok

Porady i inspiracje

Sprawmy, by atmosfera niezapomnianych świąt towarzyszyła nam w każdym kącie naszych domów i mieszkań.

Styl art deco powraca do łask?

Porady i inspiracje

Co łączy elegancje, prostotę, blichtr? Odpowiedź jest prosta, to styl z lat 30. zwany art deco, z którego korzystamy coraz częściej w trakcie tworzenia wnętrz, kończąc erę chłodnego minimalizmu w naszych domach.

Dom w stylu prowansalskim. Co warto wiedzieć?

Porady i inspiracje

Grunt to nie dopuścić do sytuacji przerostu formy nad treścią.

Czujniki dymu - rodzaje i zasady działania

Porady i inspiracje

Jak działają czujni dymu, gdzie je montować i jakie są ich rodzaje - tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Jaki rodzaj drewnianej podłogi wybrać?

Porady i inspiracje

Wybór odpowiedniej drewnianej podłogi na pierwszy rzut oka może wydawać się banalny i nierzadko jest postrzegany jako formalność. Warto jednak pomyśleć nad tą kwestią kilka chwil dłużej, gdyż wiele zależy od przyszłego przeznaczenia pomieszczenia.

Reklama